Pomniki w Krynicy Zdroju

POMNIK MICKIEWICZA

Wykonano je w 1906 r. wg. projektu A. Popiela. Pomnik ten przez wiele lat był miejscem różnych uroczystości Patriotycznych. Pomysł ufundowania powstał w czasie przyjęcia wydanego w sierpniu 1883r. na cześć ostatniego z żyjących przyjaciół Mickiewicza, Edwarda Odyńca.


POMNIK JANA KIEPURY

Pomnik autorstwa warszawskiego rzeźbiarza Tadeusza Markiewicza,. Ma 2,8 m wysokości. Odsłonięty 17 lipca 2004r. powstał z inicjatywy Krynickiego Towarzystwa Kulturalnego im. Jana Kiepury.

Krynica_Kiepura_pod_kinem.jpg
POMNIK KRASZEWSKIEGO
(Ławeczka Kraszewskiego) Znajduje się on na tzw. Edwardówce. W 1879 roku obchodzono 50-cio lecie twórczości J. I. Kraszewskiego. Krynica również postanowiła uhonorować pisarza. 1 sierpnia 1881 odsłonięto w parku jego pomnik. Ławka wraz z popiersiem została wykonana w Krakowie w pracowni Hostima wg rysunku Wojciecha Gersona. W 1905 roku gipsowe popiersie zostało wykonane z brązu. Ławka jest kamienna, półkolista, pośrodku na cokole kamiennym, zakończonym profilowanym gzymsem umieszczono bršzowe popiersie z napisem "Zakątek J. I. Kraszewskiego" poniżej "Pamiątka jego pobytu w roku 1866 uświęca Krynica podczas jubileuszu 1897 r." J. I. Kraszewski przebywał w Krynicy w sezonie letnim 1866r, korzystał z zabiegów.

GÓRA KRZYŻOWA


Nazwa przyjęła się po ustawieniu w 1886r., w setną rocznicę Konfederacji Barskiej, drewnianego krzyża. Podobno znaczył on zapomniane mogiły konfederatów poległych w okolicach Krynicy. Teraz Krzyż jest metalowy i stoi nieco poniżej szczytu. Obok platforma widokowa.


KOPIEC PUŁASKIEGO
Kazimierz Pułaski walczył w tej okolicy w latach 1769-70 podczas konfederacji barskiej. Kopiec usypano w 1929r. w 150 rocznicę jego śmierci. Na szczycie stanął granitowy cokół z odlanš w brązie podobizną Pułaskiego .


POMNIK J. DIETLA


Pomnik postawili Dietlowi mieszkańcy Szczawnicy oraz Krynicy. Wcześniej pomnik stał w miejscu gdzie dziś stoi nowa pijalnia. Obecny pomnik jest dłuta M. Zawiejskiego. Uroczyście odsłonięty podczas zjazdu lekarzy w 1900r.

Aktualizowano: 2016/11/20 - 10:57 - Wydawca: krynica